aci

İstanbul’un Yeni Havalimanı, Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI)
Airport Exchange 2015 etkinliğine ev sahipliği yaptı:

İstanbul Yeni Havalimanı, ilk küresel etkinliğini
İstanbul’da gerçekleştirdi

İGA, Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) Avrupa ve Asya-Pasifik bölgeleri tarafından düzenlenen ‘Airport Exchange 2015’ etkinliğine ev sahipliği yaptı. 8 - 10 Aralık 2015 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılan etkinlik, dünyanın en büyük havacılık merkezi projelerinden biri olarak kabul gören ve Türkiye’nin uluslararası havacılık sektöründeki rolünü zirveye taşıyacak olan İstanbul Yeni Havalimanı’nın da ilk küresel etkinliği oldu.

Dünyanın havacılık sektöründeki önemli etkinliklerinden olan ‘Airport Exchange’ İstanbul Yeni Havalimanı’nın ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) ile Avrupa ve Asya – Pasifik bölgeleri tarafından düzenlenen etkinlik bu yıl da İstanbul Yeni Havalimanı’nın katkılarıyla İstanbul’da gerçekleştirildi. Havacılık sektörünün en büyük etkinliklerinden biri olarak kabul gören ‘Airport Exchange’ dünyanın en önemli havacılık sektörü temsilcilerini ağırladı.

İGA Yönetim Kurulu Üyesi ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ile ACI Avrupa Genel Direktörü Olivier Jankovec, İstanbul Kongre Merkezi’nde etkinlik öncesi basın toplantısında bir araya geldi. Etkinliği değerlendiren Nihat Özdemir; “İGA olarak dünyanın çeşitli ülkelerinden sektör temsilcilerini buluşturan bu etkinliğe ev sahipliği yapmaktan ötürü büyük bir onur duyuyoruz. Geleceğe doğru attığımız bu önemli adımı sergileme şansı bulduğumuz Airport Exchange 2015 etkinliğinin İstanbul’da olması, Türk havacılık sektörünün son 15 yıldaki hızlı büyümesine ve ülkemizin havacılık alanındaki yerine dikkat çekmemiz için önemli bir fırsat. Coğrafi açıdan doğal bir ‘hub’ niteliğinde olan İstanbul, aynı zamanda dünyanın ekonomik ağırlık merkezinin kaydığı bölgede yer alıyor. Amacımız, İstanbul Yeni Havalimanı projesiyle birlikte ülkemiz havacılık endüstrisinin gelişmesini katkıda bulunmak ve İstanbul’u dünya havacılık sektöründe parlayan bir yıldız haline getirmektir” dedi.

ACI Avrupa Genel Direktörü Olivier Jankovec, “İstanbul ve Türkiye, küresel hava taşımacılığının yükselen yıldızlarıdır. Son 10 yıla ait havalimanı trafik raporlarımız, Türkiye’nin havalimanlarının çift haneli büyüme rakamları ile hızla ilerlediğini ve trafik sıralamasında son derece etkileyici bir hızla yukarılara tırmandığını gösteriyor. Ülke, yüzüncü kuruluş yıldönümü olan 2023’e kadar, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma yolunda istikrarlı bir şekilde ilerliyor” diye konuştu.

‘Airport Exchange’ etkinliğine 150’den fazla firma katıldı. Yaklaşık 2500 delege ve ziyaretçinin katıldığı etkinlikte, İstanbul Yeni Havalimanı’na özel ‘İstanbul Yeni Havalimanı Gelişim Konferansı’nın da dâhil olduğu beş ayrı ACI Airport Exchange uzmanlık konferansı yapıldı. Uluslararası havalimanı etkinlikleri takviminde önde gelen, 2013’te Doha - Hamad Uluslararası Havalimanı ve en son 2014’te Aéroports de Paris olmak üzere, Avrupa veya Asya’nın kayda değer gelişmeler sağlayan büyük havalimanlarının ev sahipliğinde gerçekleşen ACI Airport Exchange, bu yıl 10’uncu kez düzenlendi.